SONDUJA.PL

NEWSY OPINIE POLITYKA SONDY

Oddaj swój głos! NASZA SONDA: “Żołnierze Wyklęci” to BOHATERZY czy BANDYCI? Zobacz wyniki!

Żołnierze wyk - Oddaj swój głos! NASZA SONDA: "Żołnierze Wyklęci" to BOHATERZY czy BANDYCI?  Zobacz wyniki!

Ostatnie lata w Polsce to z pewnością wysyp wielu inicjatyw patriotycznych. Do takich inicjatyw należy też pielęgnowanie pamięci o zapomnianych żołnierzach, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej kontynuowali walkę z nową władzą z nadania radzieckiego. Są to tzw. Żołnierze Wyklęci. Władze próbowały pamięć o tych ludziach ukryć jak się tylko dało. Świadczą o tym chociażby nieznane miejsca pochówków, pogrzeby po kryjomu, masowe groby, a także unikanie tego tematu w opinii publicznej.

Z drugiej strony pojawia się też wiele głosów mówiących, że obecna moda na gloryfikowanie Żołnierzy Wyklętych nie powinna mieć miejsca. Najczęściej takie głosy słyszymy z lewej strony politycznej sceny. Znana jest wszystkim walka władz PRL z pamięcią o tych ludziach. Warto jednak wspomnieć, że zachowania wielu spośród tych żołnierzy budzą wiele kontrowersji szczególnie we wschodnich rejonach Polski. W internecie można znaleźć też wiele wypowiedzi osób, które doświadczyły złych działań tych żołnierzy. Wśród argumentów przeciwko gloryfikowaniu tych osób wypomina się też agresywne zachowania i prześladowania wobec miejscowej ludności białoruskiej.

POPULARNE:  SONDA: Czy uważasz, że demokracja w Polsce jest zagrożona przez rządy PiS?

Jak oceniasz Żołnierzy Wyklętych?

View Results

loading - Oddaj swój głos! NASZA SONDA: "Żołnierze Wyklęci" to BOHATERZY czy BANDYCI?  Zobacz wyniki! Loading ...

Sprawa tego kim byli Żołnierze Wyklęci budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony zalicza się do nich naprawdę honorowych, bohaterskich Polaków, z drugiej strony znajdują się tam też osoby o bardzo kontrowersyjnej przeszłości. Nie zmienia to jednak faktu, że działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego ekipy mające przywrócić pamięć o tych niezłomnych żołnierza zaowocowały. Obecnie w wielu miejscach w Polsce odbywają się oficjalne obchody upamiętnienia tych osób.

Zobacz komentarze
×

Dodaj nas na facebooku