SONDUJA.PL

Sądujemy opinie Polaków

SONDA: Czy Jerzy Owsiak powinien wrócić do kierowania WOŚP? [ZAGŁOSUJ]

Kiedy cała Polska 13 stycznia 2019 roku tuż przed godziną 20:00 przygotowywała się do odpalenia światełka do nieba w ramach 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nic nie wskazywało na dramat jaki się wkrótce wydarzy. Na scenę gdańskiego finału WOŚP wtargnął młody mężczyzna i ugodził nożem prezydenta miasta.

Następnego dnia mimo wielogodzinnej operacji i starań lekarzy, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł. Na skutek tych wydarzeń wstrząśnięty prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oznajmił, że z powodu zaistniałej tragedii rezygnuje on z prowadzenia fundacji. Jerzy Owsiak jako jeden z głównych twórców WOŚP stał się jej główną twarzą, a jego charakterystyczny ubiór czerwone spodnie, żółtka koszula i czerwone okulary stały się symbolem. W związku z jego emocjonalną rezygnacją z całej Polski rozległo się wiele apeli o odwołanie tej decyzji. Co więcej, o powrót na stanowisko prezesa WOŚP prosiła również wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. Poprosiła również, żeby na pogrzebie nie kupowano kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazywano na WOŚP w ramach hołdu dla zmarłego. W dniu pogrzebu głos zabrał sam Jerzy Owsiak. Oznajmił, że postanawia wrócić do roli prezesa fundacji.

Czy Jerzy Owsiak powinien nadal kierować WOŚP?

View Results

Loading ... Loading ...

Sprawa odpowiedzialności za zaistniałą sytuację będzie jeszcze badana przez odpowiednie organy państwowe. Trudno tu na ten moment oznajmiać kto zawinił. Z pewnością wtargnięcie człowieka z nożem na scenę ważnego wydarzenia nie jest czymś normalnym. Na wielu koncertach muzycznych scena jest otoczona ochroniarzami, a gdy fan, często pod wpływem alkoholu próbuje wtargnąć na scenę od razu jest zciągany ze sceny przez ochronę. Tym razem jak sami widzieliśmy mimo ataku, ochrona nic nie zauważyła i mordercę obezwładniono dopiero po chwili.

POPULARNE:  Co przemilczały media... czyli co odpowiedział Andrzej Duda na zaczepkę Donalda Tuska?

Fundacja WOŚP została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiak, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła”[. Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest Jerzy Owsiak.

Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce. Początkowo do 2001 roku Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku. Od 2002 roku Finał WOŚP jest organizowany w drugą niedzielę roku, czyli pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017 roku, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku – 15 stycznia).

POPULARNE:  Przypominamy - Jesień 2014 roku - historia prawdziwa

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz i jednocześnie stał się częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, oraz odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe (głównie w obiektach – ze względu na zimową aurę). Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. 

Zapraszamy do komentowania poniżej!

Zostaw swój komentarz!