SONDUJA.PL

NEWSY OPINIE POLITYKA SONDY

SONDA: Czy Jerzy Owsiak powinien wrócić do kierowania WOŚP? [ZAGŁOSUJ]

Kiedy cała Polska 13 stycznia 2019 roku tuż przed godziną 20:00 przygotowywała się do odpalenia światełka do nieba w ramach 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nic nie wskazywało na dramat jaki się wkrótce wydarzy. Na scenę gdańskiego finału WOŚP wtargnął młody mężczyzna i ugodził nożem prezydenta miasta.

Następnego dnia mimo wielogodzinnej operacji i starań lekarzy, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł. Na skutek tych wydarzeń wstrząśnięty prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oznajmił, że z powodu zaistniałej tragedii rezygnuje on z prowadzenia fundacji. Jerzy Owsiak jako jeden z głównych twórców WOŚP stał się jej główną twarzą, a jego charakterystyczny ubiór czerwone spodnie, żółtka koszula i czerwone okulary stały się symbolem. W związku z jego emocjonalną rezygnacją z całej Polski rozległo się wiele apeli o odwołanie tej decyzji. Co więcej, o powrót na stanowisko prezesa WOŚP prosiła również wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. Poprosiła również, żeby na pogrzebie nie kupowano kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazywano na WOŚP w ramach hołdu dla zmarłego. W dniu pogrzebu głos zabrał sam Jerzy Owsiak. Oznajmił, że postanawia wrócić do roli prezesa fundacji.

Czy Jerzy Owsiak powinien nadal kierować WOŚP?

View Results

loading - SONDA: Czy Jerzy Owsiak powinien wrócić do kierowania WOŚP? [ZAGŁOSUJ] Loading ...

Sprawa odpowiedzialności za zaistniałą sytuację będzie jeszcze badana przez odpowiednie organy państwowe. Trudno tu na ten moment oznajmiać kto zawinił. Z pewnością wtargnięcie człowieka z nożem na scenę ważnego wydarzenia nie jest czymś normalnym. Na wielu koncertach muzycznych scena jest otoczona ochroniarzami, a gdy fan, często pod wpływem alkoholu próbuje wtargnąć na scenę od razu jest zciągany ze sceny przez ochronę. Tym razem jak sami widzieliśmy mimo ataku, ochrona nic nie zauważyła i mordercę obezwładniono dopiero po chwili.

POPULARNE:  SONDA: Trzaskowski czy Duda? Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich? [WYNIKI]

Fundacja WOŚP została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiak, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła”[. Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest Jerzy Owsiak.

Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce. Początkowo do 2001 roku Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku. Od 2002 roku Finał WOŚP jest organizowany w drugą niedzielę roku, czyli pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017 roku, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku – 15 stycznia).

POPULARNE:  Mariusz Pudzianowski ostro o przymusowej relokacji imigrantów! Zobacz co napisał!

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz i jednocześnie stał się częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, oraz odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe (głównie w obiektach – ze względu na zimową aurę). Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. 

Zapraszamy do komentowania poniżej!

Zobacz komentarze
×

Dodaj nas na facebooku