SONDUJA.PL

Sądujemy opinie Polaków

SONDA: Czy uważasz, że demokracja w Polsce jest zagrożona przez rządy PiS?

Pytanie czy demokracja w Polsce jest zagrożona pojawia się już od kilku lat. Przede wszystkim to środowisko liberalnych i lewicowych wpływowych osób uważa, że wraz z rządami PIS nastało zagrożenie związane z likwidacją w Polsce państwa demokratycznego. Wielu aktorów z pierwszych stron gazet, dziennikarzy i innych artystów oraz celebrytów mówi głośno o tym, że też tak uważa, dlatego jawnie krytykują polski rząd. Trzeba przyznać, że Prawo i Sprawiedliwość pracując nad ustawami zmieniającymi zasady działania w sądownictwie jak i poprzez wcześniejsze zawirowania z Trybunałem Konstytucyjnym samo spowodowało poczucie zagrożenia ograniczenia demokracji.

Co jednak z głośnymi wypowiedziami celebrytów, którzy nagle stanęli w obronie demokracji? Dla uczciwości, trzeba tu jednak przypomnieć sobie jak zachowanie się niektórych osób z obecnych elit show biznesu jeszcze przed rządami PiS. Wielu z nich straszyło jeszcze przed wyborami, że PIS zrobi straszne rzeczy (można nadal znaleźć w internecie jakie to katastrofalne rzeczy miały się dziać). Działalność Komitetu Obrony Demokracji wydaje się jednak w ostatnim czasie dogorywać. Ta organizacja niewątpliwie straciła impet. Czy w takim razie Polacy już nie widzą zagrożenia dla demokracji w Polsce?

POPULARNE:  Duda czy Komorowski. SONDA: Kto był lepszym prezydentem Polski? ZAGŁOSUJ!

Demokracja w Polsce jest naprawdę zagrożona?

Czy uważasz, że demokracja w Polsce jest zagrożona?

View Results

Loading ... Loading ...

Mimo tego, że na początku rządów PiS na świecie pojawiła się dość duża niepewność co do poczynań polskiego rządu sytuacja wydaje się być unormowana. W kraju mamy regularny wysoki wzrost gospodarczy oraz wysokie wsparcie socjalne dla obywateli. Rząd Zjednoczonej Prawicy ma jednak wyraźny problem ze sprawą sądownictwa. Sądownictwo jest jedną z głównych zasad państwa demokratycznego, w których istnieje trójpodział władzy. Trójpodział władzy dzieli się na władzę wykonawczą czyli prezydent i rząd, ustawodawczą, którą jest parlament oraz władzę sądowniczą do której należą niezawisłe sądy.

Podczas drugiej kadencji rząd PIS wyraźnie próbuje jednak, dalej ingerować we władzę sądowniczą w Polsce. Politycy przekonują, że sprawa ma na celu poprawę działania polskich sądów, ponieważ działają zbyt opieszale. Trudno jednak wierzyć takim tłumaczeniom, skoro wprowadzane przez rząd zmiany związane są w głównej mierze na kwestiach personalnych czyli wymianie osób na stanowiskach w polskich sądach.

POPULARNE:  SONDA: Czy wierzysz, że rząd PIS dobrze walczy z inflacją?

Z drugiej strony, często widzimy słabo uzasadnione ataki na rząd w kwestii zagrożenia demokracji. Możemy co jakiś czas zobaczyć takich ludzi jak aktor Stuhr, aktorka Janda jak i wielu innych znanych, którzy mówią swoim fanom „nie mogę już milczeć” i krytykują rząd PIS, tyle tylko, że od bardzo dawna nie kryli swoich sympatii politycznych i wiadome było po jakiej są stronie. Czy w takim razie wykorzystują swoją pozycję do walki politycznej i wspierania opozycyjnej partii? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zostaw swój komentarz!

Warning: Undefined array key "position" in /profiles/k/ko/kom/komentuj24/sonduja.pl/wp-content/plugins/quick-adsense-reloaded/includes/template-functions.php on line 3349

Warning: Undefined array key "position" in /profiles/k/ko/kom/komentuj24/sonduja.pl/wp-content/plugins/quick-adsense-reloaded/includes/template-functions.php on line 3349

Warning: Undefined array key "position" in /profiles/k/ko/kom/komentuj24/sonduja.pl/wp-content/plugins/quick-adsense-reloaded/includes/template-functions.php on line 3349