SONDUJA.PL

NEWSY OPINIE POLITYKA SONDY

SONDA: Trzaskowski czy Duda? Na kogo zagłosujesz w wyborach? [WYNIKI]

Trzaskowski czy Duda? Sondaże prezydenckie nie pozostawiają złudzeń, że to Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze wyborów. Z wyjątkiem sytuacji, w której do drugiej tury nie dojdzie z powodu osiągnięcia ponad 50% głosów na jednego z kandydatów. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a jeśli nie wyłoni zwycięzcy czeka nas druga tura 14 dni później czyli 12 lipca. Kampania jest coraz bardziej zacięta.

Andrzej Duda został prezydentem 5 lat temu. Wygrał wybory w maju 2015 roku pokonując Bronisława Komorowskiego. Co ciekawe warto przytoczyć, jak wyglądała pierwsza tura wyborów w 2015 roku. Wtedy media uznawały, że murowanym zwycięzcą będzie Bronisław Komorowski, a niektóre media informowały, że Komorowski wygra nawet już w pierwszej turze wyborów. Jaki był wynik pierwszej tury wyborów? Sensacyjnie wygrał ją Andrzej Duda z wynikiem 34,76% głosów, drugie miejsce zajął urzędujący prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 33,77% głosów. Trzecie miejsce zajął wtedy Paweł Kukiz 20,80% głosów. Pozostali poniżej 4%.

POPULARNE:  WYNIKI WYBORÓW 2020: Andrzej Duda wygrywa I turę wyborów!

Sonda nieaktywna z powodu ciszy wyborczej.

Na kogo zagłosujesz w wyborach w II turze?

  • Rafał TRZASKOWSKI (90%, 11 069 Votes)
  • Andrzej DUDA (10%, 1 258 Votes)

Total Voters: 12 327

loading - SONDA: Trzaskowski czy Duda? Na kogo zagłosujesz w wyborach? [WYNIKI] Loading ...

Wybory w maju 2015 zakończyły się zwycięstwem Andrzeja Dudy (51,55%), który pokonał w drugiej turze prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,45%). W 2020 roku wszystko zmierzało do scenariusza w którym Andrzej Duda wygrywa wybory. Niespodziewana sytuacja związana z koronawirusem spowodowała znaczne zmiany.

Najpierw Platforma Obywatelska sprawie ograła rząd podmieniając słabą kandydatkę jaką była Małgorzata Kidawa-Błońska na Rafała Trzaskowskiego – bardziej bystrego, spostrzegawczego i z lepszą prezencją. Kwestia ograniczeń związanych z koronawirusem w Europie również odbija się na notowaniach rządzących krajem. To wszystko nałożyło się na to, że dziś sytuacja wydaje się niepewna, a droga do wygrania wyborów otwarta dla obu kandydatów. Wielu ekspertów twierdzi, że o wygranej zdecyduje bardzo niewielka liczba głosów.

POPULARNE:  SONDAŻ: Prezydent Donald Tusk? Czy powinien kandydować na prezydenta Polski w 2020 roku?

Zostajemy jednak, przed wyborem Trzaskowski czy Duda. Stawka tych wyborów jest wysoka z tego powodu, że rząd Zjednoczonej Prawicy ma przed sobą jeszcze 3,5 roku rządów. W sytuacji gdyby kandydat opozycji wygrał wybory i został prezydentem, rząd z pewnością będzie miał wiele trudności z przyjmowaniem wielu zmian w przepisach. Możemy się spodziewać, że prezydent Trzaskowski będzie walczył z rządem na rzecz wizerunkowych korzyści opozycji tak by za 3 lata rząd Mateusza Morawieckiego nie mógł ponownie wygrać wyborów. Z drugiej strony w przypadku wygranej Andrzeja Dudy możemy się spodziewać kontynuacji zmian proponowanych przez obecny rząd, jednak warto zaznaczyć, że w drugiej kandencji prezydent w Polsce może być już bardzo niezależny ponieważ nie jest mu potrzebne poparcie partii jak to bywa w przypadku reelekcji.

Zobacz komentarze
×

Dodaj nas na facebooku